رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران گفت: شورای حل اختلاف هفته گذشته موافقت خود را با زیست‌شبانه اعلام کرد و تقاضای ما از شهردار تهران این است که طی برنامه‌ای، اولویت‌ها برای اجرای طرح زیست‌شبانه در مناطق پایلوت پایتخت را ارائه کند.

به گزارش ساخت یاب، محمد سالاری، رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران درخصوص مقاومت‌ها در برابر زیست‌شبانه گفت: بخشی از مخالفت‌هایی که صورت می‌گیرد مبتنی بر عدم آگاهی از رویکرد و برنامه‌هایی است که قرار است در فرآیند تحقق زیست‌شبانه عملیاتی شود و برخی فکر می‌کنند زیست‌شبانه بعضا بی‌بند و باری است که در برخی شهرهای دنیا وجود دارد. این برداشت‌ها، نگاه محدود برخی مخالفان را نشان می‌دهد، چراکه این طرح مزایا و اتفاقات خوبی را به همراه دارد که به ایجاد نشاط و سر زندگی و کارآفرینی منجر خواهد شد و سبب استفاده از فرصت و زمان در اختیار جامعه شهری می‌شود. زیست‌شبانه اقتصاد شهر را رونق می‌دهد، موجب بالارفتن بهره‌وری زیرساخت‌های شهری می‌شود، کالبد و منظر شهر را زنده، شاداب و امن می‌کند، با گسترده کردن ساعات انواع خدمات رضایت شهروندان را افزایش می‌دهد، موجب جذب گردشگر می‌شود، فعالیت‌های فرهنگی و هنری را رونق می‌بخشد، آرامش و نشاط جامعه را زیاد می‌کند و… در عین حال قرار هم نیست آرامش سکونتگاه‌ها و مناطق مسکونی را برهم زند.

وی با اشاره به طرح زیست‌شبانه تاکید کرد: آنچه در تهران قرار است اتفاق بیفتد مبتنی بر قوانین جاری، قانون‌اساسی و باورها و اعتقادات جامعه ایرانی و اسلامی است. ضمن اینکه، این طرح تحت مدیریت دولت و مدیریت شهری خواهد بود. تجربیات تاریخی و جهانی نشان می‌دهد تا زمانی که زیست‌شبانه به‌صورت خودسر و برنامه‌ریزی نشده گسترش می‌یافت تهدیدهایی را به‌وجود می‌آورد، اما وقتی مدیران شهری تصمیم‌ گرفتند زیست‌شبانه را به رسمیت بشناسند و برای ساماندهی و بهبود آن برنامه‌ریزی کنند تهدیدات رو به کاهش نهاد و فرصت‌ها فرصت شکوفایی بیشتر پیدا کردند. سالاری افزود: طرح زیست‌شبانه قرار است در فضا و منظر عمومی و تحت نظارت همگانی محقق شود نه در سکونتگاه‌ها و مناطق مسکونی که موجب سلب آرامش شهر شود. شهروندانی که براساس اقتضائات کاری خود و محدودیت‌هایی که دارند و در ایام روز امکان استفاده از فضاهای شهری و حضور در فضاهای شهری چه برای پذیرایی و تفرجگاهی و چه برای گردشگری و حتی خرید و… را ندارند، می‌توانند در شب از این فرصت استفاده کنند. امروزه رونق زیست‌شبانه که بر اثر برنامه‌ریزی و نظارت هوشمندانه به‌وجود آمده باشد، از مؤلفه‌های زیست‌پذیری شهرها و از عوامل برندینگ شهری محسوب می‌شود.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با بیان اینکه طرح زیست‌شبانه می‌تواند در افزایش امنیت، نشاط و سرزندگی و کاهش جرایم و تخلفات موثر باشد، گفت: طی جلسه‌ای که با کمیسیون شهرسازی و معماری داشتیم مسوولان تراز اول امنیتی و نیروی انتظامی رسما با این طرح موافقت کردند. در آن جلسه مقامات انتظامی به‌شدت اعتقاد داشتند حیات شبانه موجب افزایش امنیت و اشتغال می‌شود. وی اضافه کرد: با رویکرد تبیین مبانی نظری زیست‌شبانه و برنامه‌های آن، بالاخره شورای حل اختلاف با وجود حضور نماینده قوه قضائیه به این طرح، رای داد و قبول کردند که زیست‌شبانه عملیاتی شود. رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در پایان تصریح کرد: شورای حل اختلاف هفته گذشته موافقت خود را با زیست‌شبانه اعلام کرد و تقاضای ما از شهردار تهران این است که طی برنامه‌ای اولویت‌ها را ارائه کند تا نسبت به عملیاتی کردن سریع آن به‌صورت پایلوت در مناطقی که ضرورت و اولویت دارد، کار را شروع کنیم.